Αρχική Ανακοινώσεις Αρχή στο Βαλκανικό με δύο χάλκινα μετάλλια για την Κύπρο

Αρχή στο Βαλκανικό με δύο χάλκινα μετάλλια για την Κύπρο

από KOEAS

Τα πρώτα της μετάλλια, που ήταν και τα δύο χάλκινα, πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (26/6/21) η κυπριακή αποστολή στο 74ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου, το οποίο φιλοξενεί η Σερβία στην πόλη Σμεντέρεβο. Η Ραμόνα Παπαϊωάννου έκανε στον τελικό των 100μ. την καλύτερη φετινή της κούρσα, τερματίζοντας στην 3η θέση με 11.47, τρέχοντας από τον 8ο διάδρομο. Ήταν ένας χρόνος που τον ανέμενε καιρό η Παπαϊωάννου, μετά τα τόσα προβλήματα που πέρασε από το 2016 και μετά και με σοβαρή χειρουργική επέμβαση το 2019. Έστω και την υστάτη, η πρωταθλήτριά μας στα σπριντ, κατάφερε να τρέξει σε χρόνο αντάξιο των πραγματικών δυνατοτήτων της και μπορεί να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη νέα χρονιά.

Το δεύτερο μετάλλιο της Κύπρου ήρθε σχεδόν με το πέσιμο της αυλαίας της πρώτης ημέρας, με τον Βασίλη Κωνσταντίνου στο άλμα σε ύψος. Ο Κωνσταντίνου, ο οποίος μπορούσε και για το χρυσό μετάλλιο (όπως το 2016), με βάση το φετινό του 2,24μ., δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 2,22μ. και με 2,19μ. κατέλαβε την 3η θέση. Ο πρωταθλητής μας μπήκε στον αγώνα από τα 2,13μ., περνώντας τον πήχη με την πρώτη, όπως και τα 2,16μ. και 2,19μ. Όμως, σταμάτησε στα 2,22μ., ύψος που έκρινε και τον νικητή.

Κι όμως η ημέρα δεν άρχισε καλά για τα κυπριακά χρώματα, αν εξαιρέσουμε τους Κριούκοφ και Ηρακλέους, που έκαναν καλές προσπάθειες στα σύνθετα αγωνίσματα. Στα 100μ. γυναικών, το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, η Ολίβια Φωτοπούλου, έκανε άκυρη εκκίνηση στην τρίτη ημιτελική σειρά και αποκλείστηκε, ενώ η Ραμόνα Παπαϊωάννου ήταν 4η στην πρώτη σειρά με 11.63 και κατάφερε να περάσει στον τελικό με τον δεύτερο καλύτερο χρόνο από όσες δεν προκρίθηκαν απευθείας (ως 8η), αφού οι δύο επόμενες σειρές ήταν πιο αργές! Και από το άγχος της υπομονής για την πρόκριση, ήρθε ακόμα ένα μετάλλιο για την Παπαϊωάννου σε Βαλκανικό.

Ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης μπήκε με δύο άκυρες προσπάθειες στη σφυροβολία και κατάφερε να εξασφαλίσει άλλες τρεις, στην τρίτη του βολή, ρίχνοντας στα 65,80μ. Στη συνέχεια έριξε 66,68μ., 69,36μ. και 68,72μ. Με τα 69,36μ. ο Πουρσανίδης κατέλαβε την 4η θέση πίσω από τον ήδη προκρινόμενο στους Ολυμπιακούς, Τούρκο Ερσέφ Απάκ (73,60μ.) και τους Ελλαδίτες επίδοξους για συμμετοχή στο Τόκιο, Χρίστο Φραντζεσκάκη (72,74μ.) και Μιχάλη Αναστασάκη (72,02μ.).

Στα 100μ. ανδρών, ο Σταύρος Αυγουστίνου τερμάτισε στην τρίτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς με 10.60, όμως, έδειξε να χωλαίνει στη συνέχεια, αισθανόμενος ενοχλήσεις στο δεξί πόδι. Ωστόσο, κατήλθε με δεμένο δεξί γόνατο στον τελικό, και κατάφερε να κερδίσει την 5η θέση με 10.63. Στη δισκοβολία γυναικών, η Ανδρονίκη Λαδά κατέλαβε την 5η θέση με 54,29μ. Νικήτρια ήταν η Ελλαδίτισσα Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου με 59,87μ. Κατά σειρά οι βολές τής Λαδά ήταν: άκυρη, 54,29μ., άκυρη, άκυρη, 53,43μ. και 53,10μ.

Απίστευτη κούρσα έγινε στα 1.500μ. ανδρών, με τον Αμίν Χαντίρι να χάνει για χιλιοστά την κατάκτηση μεταλλίου. Ο πρωταθλητής μας στις μεσαίες αποστάσεις ήταν κάπως πίσω από την πρώτη τριάδα, όμως έκανε φανταστικό τελευταίο 50άρι και παρά τρίχα να έμπαινε στα μετάλλια. Τελικά, κατέλαβε την 4η θέση με 3:52.53, με τον δεύτερο και τον τρίτο να πέφτουν μαζί στο ίδιο δευτερόλεπτο, στο 3:52.52!!!

Σε τροχιά μεταλλίου Κριούκοφ – Ηρακλέους

Από το πρωί του Σαββάτου άρχισαν τις προσπάθειές τους οι… υπεραθλητές του στίβου, σε δέκαθλο ανδρών και έπταθλο γυναικών. Με το τέλος της πρώτης ημέρας και οι δύο εκπρόσωποί μας, Έλβις Κριούκοφ και Χαριθέα Ηρακλέους, βρίσκονται σε τροχιά μεταλλίου. Ο Κριούκοφ βρίσκεται στην 4η θέση με 3.790 βαθμούς, μόλις 9 πίσω από τον τρίτο αθλητή, ενώ η Ηρακλέους κατέχει την 3η θέση, μετά τα πρώτα 4 αγωνίσματα, με 2.850 βαθμούς!

Σε ό,τι αφορά τα αποτελέσματά τους, ο Κριούκοφ ήταν 2ος στα 100μ. με 10.98, 4ος στο μήκος με 6,78μ., 1ος στη σφαιροβολία με 14,24μ., 6ος στο ύψος με 1,84μ. και 5ος στα 400μ. με 51.23. Από πλευράς της η 19χρονη Χαριθέα Ηρακλέους ήταν 1η στα 100μ. με εμπόδια, με νέο ατομικό ρεκόρ 14.54, 7η στο ύψος με 1,47μ., 4η στη σφαιροβολία με 10,44μ. και 1η στα 200μ. με 25.96. Την Κυριακή (27/6/21) θα ολοκληρωθούν τα σύνθετα αγωνίσματα. Στο δέκαθλο θα διεξαχθούν τα 110μ. εμπόδια, δισκοβολία, επί κοντώ, ακοντισμός και 1.500μ. και στο έπταθλο τα μήκος, ακοντισμός, 800μ.

ΟΙ ΚΥΠΡΙΑΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (27/6)

11:30         Επί Κοντώ (Α)