Αρχική Ανακοινώσεις Βαλκανικό Α΄ Ημέρα: «Ασημένια» η Ολίβια Φωτοπούλου

Βαλκανικό Α΄ Ημέρα: «Ασημένια» η Ολίβια Φωτοπούλου

από KOEAS

Το 32ο μετάλλιό του πανηγύρισε το Σάββατο 22 Ιουλίου 2023, ο κυπριακός στίβος, σε Βαλκανικά Πρωταθλήματα Ανδρών / Γυναικών. Σε μια παράξενη καιρικά ημέρα, στην πόλη Κράλιεβο της κεντρικής Σερβίας, η Ολίβια Φωτοπούλου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ., με 11.51, σε συνθήκες περίπου άπνοιας (άνεμος +0,1 μ/δ), δείχνοντας να μην είναι ικανοποιημένη από την επίδοσή της, αφού πριν από δύο εβδομάδες ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ της Ραμόνας Παπαϊωάννου με 11.25. Ωστόσο, δεν παύει από το να είναι μία επιτυχία, αφού κατέκτησε το 10ο αργυρό μετάλλιο της Κύπρου στην ιστορία των Βαλκανικών Πρωταθλημάτων και συνολικά 5ο δικό της στη διοργάνωση (0-3-2). Το ασημένιο μετάλλιο της αθλήτριας του Κώστα Βογιατζάκη, ήταν η μοναδική επιτυχία για τον κυπριακό στίβο στη διάρκεια της πρώτης ημέρας, αφού τα υπόλοιπα παιδιά δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε διάκριση, παρά την καλή έως μέτρια προσπάθειά τους.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, και τα πρωινά αγωνίσματα, εκεί όπου διεξήχθησαν οι πρώτοι γύροι των 100μ. και δύο τελικοί με κυπριακό ενδιαφέρον. Στα 100μ. γυναικών η Ολίβια Φωτοπούλου προκρίθηκε με 11.50 ως δεύτερη, ενώ η Μαριάννα Πισιάρα έμεινε πίσω από τις γνωστές εμφανίσεις της, καταλαμβάνοντας τη 13η θέση με 12.01. Στα 100μ. ανδρών, ο Σταύρος Αυγουστίνου εξασφάλισε την πρόκρισή του για τον απογευματινό τελικό για ένα… χιλιοστό! Ο αθλητής του Αντώνη Γιαννουλάκη, κατέγραψε χρόνο στον πρώτο γύρο 10.675 (3ος στη δεύτερη σειρά) και ο Ρουμάνος Μάριαν Βαλεντίν Τανάσε 10.676 (4ος στη δεύτερη σειρά) και έτσι ο Αυγουστίνου πήρε την 8η και τελευταία θέση για τον τελικό. Το απόγευμα ο πρωταθλητής μας τερμάτισε στην 8η θέση του τελικού σε 10.71. Ο Ιωάννης Ανδρέου δεν μπόρεσε να έχει γρήγορο πρωινό 100άρι, τερματίζοντας 6ος στη δεύτερη σειρά με 10.88, καταλαμβάνοντας την 17η θέση.

Δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία που του δόθηκε για μάζεμα σημαντικότατων βαθμών, ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης στον πρώτο πρωινό τελικό της σφυροβολίας. Ο αθλητής του Κωνσταντίνου Σταθελάκου έριξε μόλις στα 70,54μ., με αποτέλεσμα να καταλάβει την 8η θέση και να μην προσθέσει βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, στην προσπάθειά του για να παραμείνει στις θέσεις πρόκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Να σημειώσουμε, βέβαια, πόσο δύσκολο είναι για τους σφυροβόλους να αγωνίζονται στις 10:00 το πρωί και να φέρουν τόσο πρωί το σώμα τους σε θέση αγώνα. Ωστόσο, αυτό οι αθλητές κορυφής θα πρέπει να το συνηθίσουν και να βάζουν τον εαυτό τους σε τέτοιες συνθήκες στις προπονήσεις τους. Κάτω από τον καυτό ήλιο του μεσημεριού, η Καλυψώ Σταύρου έτρεξε για ακόμα μία φορά τα 400μ. με εμπόδια κάτω από το ένα λεπτό, τερματίζοντας 3η στην πρώτη σειρά με 59.90. Η αθλήτρια του Κυριάκου Αντωνίου κατέλαβε συνολικά την 7η θέση.

Το απογευματινό πρόγραμμα άρχισε με τα 400μ. με εμπόδια ανδρών, με τον Τάσο Βασιλείου να μην επαναλαμβάνει τις γρήγορες κούρσες του και να καταλαμβάνει την 11η θέση με 53.40. Δεν βρέθηκε στην καλή της ημέρα η Παρασκευούλα Θρασυβούλου στη δισκοβολία, η οποία είχε μόλις δύο έγκυρες βολές και αυτές ακριβώς στο ίδιο σημείο, τα 47,20μ., με αποτέλεσμα να μείνει στην 7η θέση. Προτού ολοκληρωθεί η δισκοβολία γυναικών και μετά το επιτυχημένο άλμα του Έλβις Κριούκοφ στο 1,93μ. του ύψους δεκάθλου, γύρω στις 18:00 το απόγευμα, ξέσπασε ξαφνική καταιγίδα στο Κράλιεβο, με δυνατή βροχή και χαλάζι, κάτι που οδήγησε τη διοργάνωση σε προσωρινή διακοπή. Έπειτα από περίπου μισή ώρα η μπόρα πέρασε, τα μαύρα σύννεφα άρχισαν σιγά – σιγά να αραιώνουν και ο ήλιος έκανε και πάλι την εμφάνισή του.

Με λίγη δικαιολογημένη καθυστέρηση, το πρόγραμμα συνεχίστηκε, με το κυπριακό ενδιαφέρον να μεταφέρεται στα 400μ. Ο Παΐσιος Δημητριάδης και η Καλλιόπη Κουντούρη έκαναν αρκετά καλή εμφάνιση, τρέχοντας σε χρόνους πολύ κοντά στις ατομικές τους επιδόσεις. Η αθλήτρια του Σπύρου Σπύρου κέρδισε την πρώτη σειρά με 54.14 (ατομικό 54.13) και εξασφάλισε συνολικά την 6η θέση, ενώ ο αθλητής του Κυριάκου Αντωνίου τερμάτισε 5ος  στην πρώτη σειρά με 47.86 (ατομικό 47.54), καταλαμβάνοντας τη 13η θέση. Αρκετά χαμηλά έμεινε στο ύψος ο Βασίλης Κωνσταντίνου, προερχόμενος και από πρόβλημα υγείας, που τον άφησε εκτός προπόνησης για κάποιες  μέρες. Ο αθλητής του Φώτη Στεφανή ξεκίνησε από τα 2,10μ., τα οποία πέρασε με την πρώτη, όμως είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 2,14μ., μένοντας στην 6η θέση.

Εκπληκτικός Έλβις Κριούκοφ…

Αρκετά καλή έως εξαιρετική ήταν η πρώτη ημέρα του Έλβις Κριούκοφ στο δέκαθλο. Ο αθλητής του Γιώργου Ανδρέου, με το πέρας των πέντε πρώτων αγωνισμάτων βρίσκεται επικεφαλής της κατάταξης με 3939 βαθμούς, 60 περισσότερους από τον δεύτερο Ελλαδίτη Άγγελο – Τζανή Ανδρεόγλου. Μοναδικό «μελανό» αγώνισμα για τον πρωταθλητή μας ήταν το μήκος, στο οποίο έμεινε χαμηλά με 6,67μ. Ο Κριούκοφ κατέκτησε την 1η θέση σε τρία αγωνίσματα, 100μ., σφαιροβολία και ύψος, και ήταν 2ος στα 400μ., βάζοντας τις βάσεις για να αναδειχθεί Βαλκανιονίκης για δεύτερη φορά στην καριέρα του, μετά το 2019.

* Απίστευτο σκηνικό στο τέλος της πρώτης ημέρας, με διεξαγωγή αλμάτων στο ύψος σε συνθήκες σκότους!!! Κι αυτό εξαιτίας του ότι το γήπεδο δεν διαθέτει προβολείς, με αποτέλεσμα και οι αθλητές / αθλήτριες να αγωνίζονται κάτω από τον καυτό ήλιο και την υπερβολική υγρασία, εξαιτίας του ποταμού Ιμπάρ, στις όχθες του οποίου είναι χτισμένο το στάδιο.