Αρχική Ανακοινώσεις Ευρωπαϊκό Ομάδων: Οι νέες κατηγορίες και ενδιαφέροντα στατιστικά

Ευρωπαϊκό Ομάδων: Οι νέες κατηγορίες και ενδιαφέροντα στατιστικά

από KOEAS

Οι τρεις κατηγορίες του 10ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής, 25 Ιουνίου 2023, στο στάδιο «Σλάσκι» της Πολωνίας, το οποίο φιλοξένησε τη διοργάνωση στην ολότητά της. Η Εθνική μας Ομάδα Στίβου κέρδισε με θριαμβευτικό τρόπο την παραμονή της στη Β΄ Κατηγορία, καταλαμβάνοντας τη 12η θέση με 288 βαθμούς! Πολύ σημαντικό τριήμερο έζησε και ο ελληνικός στίβος, ο οποίος κατάφερε τον μεγάλο στόχο της παραμονής στην Α΄ Κατηγορία, με 256,5 βαθμούς και τη 13η θέση. Το τέλος και των τριών κατηγοριών στην Πολωνία καθόρισε τις κατηγορίες και για την επόμενη διοργάνωση, η οποία είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί το 2025 και θα τη φιλοξενήσει η Ισπανία στη Μαδρίτη. Στην Α΄ Κατηγορία, η Ιταλία πανηγύρισε την ιστορική πρώτη νίκη της στην Ανώτατη Κατηγορία, ενώ πρωταθλήτρια Β΄ Κατηγορίας αναδείχθηκε η Ουγγαρία και της Γ΄ Κατηγορίας η Ιρλανδία. Έτσι, στο 2025, οι τρεις κατηγορίες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων θα διαμορφωθούν ως ακολούθως, με την υποσημείωση ότι αν επιτραπεί η συμμετοχή στις Ρωσία και Λευκορωσία, αυτές θα τοποθετηθούν στη Γ΄ Κατηγορία.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ιταλία (Α1) Βέλγιο (Α14) Ισλανδία (Β14)
Πολωνία (Α2) Τουρκία (Α15) Λουξεμβούργο (Β15)
Γερμανία (Α3) Νορβηγία (Α16) Μολδαβία (Β16)
Ισπανία (Α4) Σλοβενία (Β4) Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Γ4)
Μ. Βρετανία (Α5) Ρουμανία (Β5) Μάλτα (Γ5)
Ολλανδία (Α6) Δανία (Β6) Γεωργία (Γ6)
Γαλλία (Α7) Σερβία (Β7) Ανδόρα (Γ7)
Πορτογαλία (Α8) Σλοβακία (Β8) Μαυροβούνιο (Γ8)
Τσεχία (Α9) Κροατία (Β9) Αλβανία (Γ9)
Σουηδία (Α10) Εσθονία (Β10) Αρμενία (Γ10)
Φινλανδία (Α11) Βουλγαρία (Β11) Β. Μακεδονία (Γ11)
Ελβετία (Α12) ΚΥΠΡΟΣ (Β12) Σαν Μαρίνο (Γ12)
Ελλάδα (Α13) Λετονία (Β13) Αζερμπαϊτζάν (Γ13)
Ουγγαρία (Β1) Ιρλανδία (Γ1) Κόσοβο (Γ14)
Ουκρανία (Β2) Αυστρία (Γ2) Λίχτενσταϊν (Γ15)
Λιθουανία (Β3) Ισραήλ (Γ3)

Εννέα νέα ρεκόρ αγώνων, αρκετά εθνικά και ατομικά

Στη διάρκεια της εξαήμερης δράσης στις τρεις κατηγορίες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων καταρρίφθηκαν εννέα (9) ρεκόρ αγώνων, που είναι τα ακόλουθα:

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (Β΄ Κατηγορία)

Κρίστιαν Τσεχ (Σλοβενία)                                       69,94μ.

Εθνική Τσεχίας                                                         3:12.34

Η μικτή σκυταλοδρομία 4Χ400μ., εξαιτίας του ότι για πρώτη φορά διεξήχθη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, από κούρσα σε κούρσα ήταν και νέο ρεκόρ αγώνων, μέχρι που η Τσεχία κατέγραψε την καλύτερη επίδοση όλων των κατηγοριών. Μάλιστα, η συγκεκριμένη επίδοση (3:12.34) από τους Τσέχους είναι και η κορυφαία στον κόσμο στο 2023. Μία δική μας αθλήτρια μπήκε στη λίστα με τα ρεκόρ. Πρόκειται για τη Βαλεντίνα Σάββα, η οποία, εκτός από παγκύπριο ρεκόρ Κ20, κατέγραψε την κορυφαία επίδοση και στην Ευρώπη και στον Κόσμο στη σφυροβολία κάτω των 20 ετών, με 65,47μ.!!! Στις υπόλοιπες κορυφαίες επιδόσεις φέτος στην Ευρώπη, περιλαμβάνεται το 8,34μ. (-1,3 μ/δ) του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος και το 42.61 της Ομάδας Σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. γυναικών της Ολλανδίας. Επίσης, στο εξαήμερο στη Σιλέσια καταρρίφθηκαν 30 νέα εθνικές επιδόσεις, συν της δικής μας στη μικτή 4Χ400μ. με 3:26.00 από τους Παΐσιο Δημητριάδη, Ραφαέλλα Δημητρίου, Σταύρο Σπύρου και Καλλιόπη Κουντούρη. Τέλος, να αναφέρουμε ότι σημειώθηκαν πάρα πολλές νέες ατομικές επιδόσεις, οι οποίες δεν καταγράφονται στην ανάλυση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, όμως, είναι πολύ σημαντικό το ότι στην Εθνική μας Ομάδα 12 αθλητές και αθλήτριές μας κατέγραψαν στο στάδιο «Σλάσκι» την κορυφαία επίδοση της καριέρας τους και τους αξίζουν πολλά μπράβο γι’ αυτό.

Δύο αργυρά μετάλλια για τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες

Το φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων περιλαμβανόταν στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Αγώνων τούς οποίους φιλοξενεί η Πολωνία. Σε αυτήν την πολυαθληματική διοργάνωση, τα μετάλλια του στίβου κατανεμήθηκαν με βάση τα αποτελέσματα σε κάθε αγώνισμα όλων των Κατηγοριών. Έτσι, ο κυπριακός στίβος πανηγύρισε δύο ασημένια μετάλλια, με τα παιδιά που κέρδισαν το αγώνισμά τους στη Β΄ Κατηγορία. Το πρώτο αργυρό μετάλλιο το πήρε ο Μίλαν Τράικοβιτς στα 110μ. με εμπόδια, με την καλύτερη φετινή του επίδοση τα 13.38, και το δεύτερο το εξασφάλισε η Ολίβια Φωτοπούλου στα 200μ. με το εντυπωσιακό ατομικό ρεκόρ των 22.71.

Μελετώντας τα αποτελέσματα όλων των κατηγοριών, είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι επτά (7) αθλητές και αθλήτριές μας συμπεριλαμβάνονται στους 10 κορυφαίους του αγωνίσματός τους, με την επίδοση που κατέγραψαν στη Σιλέσια. Αυτοί είναι:

ΑΘΛΗΤΗΣ / ΑΘΛΗΤΡΙΑ (αγώνισμα)     ΕΠΙΔ.           Θ.Β.    Θ.Σ.

Μίλαν Τράικοβιτς (110μ. εμπόδια)           13.38            1η        2η

Ολίβια Φωτοπούλου (200μ.)                    22.71            1η        2η

Αμίν Χαντίρι (5.000μ.)                                13:54.71       2η        6η

Ναταλία Χριστοφή (100μ. εμπόδια)         13.05            3η        7η

Ελένα Κουλιτσένκο (ύψος)                        1,91μ.           5η        7η

Βασίλης Κωνσταντίνου (ύψος)                 2,21μ.           4η        8η

Ολίβια Φωτοπούλου (100μ.)                    11.34            2η        10η

ΕΠΙΔ.: Επίδοση, Θ.Β.: Θέση στη Β΄ Κατηγορία, Θ.Σ.: Θέση στο σύνολο των κατηγοριών

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΣΤΙΒΟΥ

Σε ό,τι αφορά τον πίνακα των μεταλλίων, είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι αρκετές χώρες από τη Β΄ Κατηγορία συμπεριλήφθηκαν σε αυτόν, δείγμα του πόσο δυνατή ήταν η δική μας κατηγορία, με κορυφαία σε μετάλλια την Ουκρανία. Πρώτη και καλύτερη στο γενικό σύνολο ήταν η νικήτρια της Α΄ Κατηγορίας Ιταλία, με 6 χρυσά, 5 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια, με δεύτερη την Ολλανδία με 4-2-4. Η Κύπρος, με τα δύο αργυρά μετάλλια, κατέλαβε την 22η θέση, ενώ η Ελλάδα ήταν 14η με το 1 χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος και το 1 αργυρό του Εμμανουήλ Καραλή στο επί κοντώ!

ΧΩΡΑ (κατηγορία)                  ΧΡ.      ΑΣ.      Χ.        ΣΥΝ.