Αρχική Ανακοινώσεις Εξαιρετική η παρουσία των αθλητών Στίβου

Εξαιρετική η παρουσία των αθλητών Στίβου

από KOEAS

Εξαιρετική  ήταν η παρουσία του Στίβου στους 21ους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες στη Χρυσή Ακτή της Αυστραλίας με την κατάκτηση ενός χάλκινου μεταλλίου, μίας τέταρτης θέσης, μίας έκτης, μίας έβδομης και μίας όγδοης θέσης στους τελικούς των αγωνισμάτων.

Σημειώθηκαν επίσης δύο Παγκύπρια ρεκόρ Γυναικών και μία ατομική επίδοση.

Οι Αγώνες διεξήχθησαν σε μια περίοδο που ο στίβος σε παγκόσμιο επίπεδο βρίσκεται ουσιαστικά στην προ αγωνιστική του περίοδο, αφού η έναρξη της αγωνιστικής περιόδου ξεκινάει στα μέσα Μαΐου. Εντούτοις οι αθλητές – τριες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτόν εκπροσωπώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη Χώρα μας σε μια μεγάλη διοργάνωση όπως είναι οι Κοινοπολιτειακοί Αγώνες.

Ο Απόστολος Παρέλλης δίνοντας συνέχεια στις εξαιρετικές του εμφανίσεις στις μεγάλες διοργανώσεις τα τελευταία χρόνια, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη Δισκοβολία με βολή στα 63.61μ. Ο αθλητής του ΓΣΠ εξασφάλισε για δεύτερη συνεχή διοργάνωση μετάλλιο μετά το Αργυρό του 2014, ενώ συμμετείχε για τρίτη συνεχή φορά σε ένα τελικό Κοινοπολιτειακών Αγώνων.

Ο Μίλαν Τραϊκοβιτς ήταν τέταρτος στα 110μ. εμπόδια με επίδοση 13.42 (στον προκριματικό πέτυχε 13.36) μένοντας εκτός μεταλλίων αλλά δείχνοντας για μια ακόμη φορά πώς η επιτυχία σε μεγάλη διοργάνωση δεν είναι μακριά.

Η Νεκταρία Παναγή ήταν 6η στο Μήκος με άλμα στα 6.44μ. ενώ στον προκριματικό πέτυχε 6.63μ.

Ο Νίκανδρος Στυλιανού ήταν 7ος στο Επί Κοντώ με επίδοση  5.35μ.

Η Ανδρονίκη Λαδά στη Δισκοβολία ήταν 8η με βολή στα 53.12μ.

Ξεχωριστή ήταν η συμμετοχή και η παρουσία της Ναταλίας Ευαγγελίδου στα 800μ. και 1500μ. όπου πέτυχε Παγκύπρια ρεκόρ Γυναικών με 2.01.77 και 4.10.98 αντίστοιχα.

Ο Αμίν Χατίρι παρουσιάστηκε σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στον τελικό των 1500μ. όπου ήταν 10ος με 3.40.76.

Ο Χρήστος Δημητρίου στα 800μ.σημείωσε ατομική επίδοση με 1.47.82.