Αρχική Ανακοινώσεις Για χαμένη ευκαιρία μίλησε ο εκπληκτικός Μίλαν Τράικοβιτς

Για χαμένη ευκαιρία μίλησε ο εκπληκτικός Μίλαν Τράικοβιτς

από KOEAS

Πιστός στο ραντεβού του με έναν τελικό Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου ήταν ο Μιλαν Τράικοβιτς. Ο φανταστικός αυτός αθλητής, πρότυπο για τις νέες γενιές, απέδειξε την εξαιρετική αθλητική ποιότητά του και το μεγάλο ταλέντο του, το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024, μετέχοντας στο 19ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Γλασκόβης. Ο αθλητής του Αντώνη Γιαννουλάκη εμφανίστηκε στην καλύτερη ημέρα του στη χρονιά, κι έκανε δύο καταπληκτικές κούρσες που τον οδήγησαν στον τρίτο συνεχόμενο τελικό του σε Παγκόσμιο Κλειστού, στην τρίτη παρουσία του! Στις μεσημεριανές σειρές του πρώτου γύρου, ο Τράικοβιτς κέρδισε τη δική του σειρά, με ισοφάριση της φετινής επίδοσής του με 7.59. Στα απογευματινά ημιτελικά, ο χρυσός πρωταθλητής Ευρώπης του 2019 στην ίδια πίστα της Γλασκόβης, ήταν καταπληκτικός, τερματίζοντας και πάλι πρώτος στη σειρά του με 7.53, που είναι η καλύτερη φετινή επίδοσή του και η τρίτη κορυφαία στην καριέρα του! Έτσι, έκλεισε νέο ραντεβού στον τελικό των 60μ. με εμπόδια, εκεί όπου φάνηκε άτυχος, αφού πάτησε πάνω στο πρώτο εμπόδιο, με αποτέλεσμα να χάσει ρυθμό και να μείνει πίσω, όμως βρήκε την ισορροπία του και τερμάτισε σε 7.59, καταλαμβάνοντας την 8η θέση, αποδεικνύοντας την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Γλυκόπικρη γεύση άφησε στον Μίλαν Τράικοβιτς η εντυπωσιακή πορεία του στο φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, εξαιτίας του ότι δεν ολοκληρώθηκε στον τελικό όπως θα ήθελε. Μιλώντας στη «μικτή ζώνη» και στον απεσταλμένο της ιστοσελίδας «trackfieldcy» Σάββα Ευαγγελιδη, ο 7ος Ολυμπιονίκης μας και ρέκορντμαν συμμετοχών σε τελικούς Παγκόσμιων Πρωταθλημάτων Κλειστού Στίβου, ανέφερε για την κούρσα στον τελικό. «Αυτός ο αγώνας ήταν δυστυχώς μία χαμένη ευκαιρία, γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να το επαναλάβω. Ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση, όμως χτύπησα το πρώτο εμπόδιο, σχεδόν σταμάτησα και ξαναξεκίνησα και τερμάτισα στην 8η θέση, με τον χρόνο μου να είναι ο ίδιος με τον προκριματικό, που δείχνει ότι ήμουν για αρκετά πιο κάτω. Ήμουν συγκεντρωμένος και βρισκόμενος δίπλα στον Χόλογουεϊ (σ.σ. κάτοχος παγκόσμιου ρεκόρ με 7.27 και παγκόσμιος πρωταθλητής με 7.29) προσπάθησα να μείνω κοντά του και ίσως να βιάστηκα λίγο στην τεχνική μου στο πρώτο εμπόδιο, το οποίο πάτησα ουσιαστικά, ένα χτύπημα το οποίο δεν κάνω σχεδόν ποτέ κι έτσι έχασα την ευκαιρία για κάτι καλύτερο».

Ο Μίλαν Τράικοβιτς έχει σταθερά ανοδική πορεία από το 2016 και μετά υπό τις οδηγίες του Αντώνη Γιαννουλάκη και μαζί με τον Κυριάκο Ιωάννου είναι ο μοναδικός μας αθλητής με συμμετοχή σε όλους τους τελικούς μεγάλων διοργανώσεων και ο μοναδικός που έχει αναδειχθεί Πρωταθλητής Ευρώπης. Ο ίδιος εξηγεί για το πού οφείλεται η σταθερότητά του και η τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή του σε τελικό Παγκόσμιου Κλειστού: «Δουλεύω κάθε μέρα πάρα πολύ σκληρά, χάνω χρόνο από την προσωπική μου ζωή, χάνω χρόνο από τη γυναίκα μου και όλα αυτά που μπορεί να κάνει κάποιος στην ηλικία μου. Το έχω διαλέξει να το κάνω αυτό και θεωρώ ότι με καθαρό μυαλό και σκληρή δουλειά κι ένα καλό πρόγραμμα, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Νιώθω ότι πλέον έχω και την εμπειρία, όταν έρχομαι σε αυτούς τους αγώνες μπορώ να χειριστώ κάποιες κούρσες, όπως έδειξα και στον ημιτελικό. Φυσικά είμαι χαρούμενος που επέστρεψα στους μεγάλους τελικούς και θεωρώ ότι μου έλειπε αυτό, το οποίο θα μου δώσει κίνητρο και για το καλοκαίρι που έχουμε τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τι να κάνουμε ήταν μία ευκαιρία, που δεν αξιοποίησα. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Είμαι χαρούμενος που έφτασα στον τελικό, αλλά νομίζω ότι ήταν μία ευκαιρία που μπορούσα να εκμεταλλευτώ».

Για το τι κρατά από αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και τους επόμενους στόχους του, ανέφερε: «Έχω μάθει πολλά πράγματα σε αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Έχω μάθει το σώμα μου ακόμα καλύτερα από αυτό που το ήξερα, και το μυαλό μου, και πώς να διαχειρίζομαι τις ημιτελικές κούρσες και τους προκριματικούς, ακόμα και τον τελικό. Θεωρώ ότι ήμουν πολύ καλά, αλλά αυτά τα λάθη συμβαίνουν. Σήμερα ήταν σε μένα, αύριο σε κάποιον άλλο. Και στον ημιτελικό είδαμε ότι συνέβησαν και σε κάποιους άλλους. Αλλά το σημαντικό είναι να συνεχίσω και να μπορώ να παίρνω αυτές τις ευκαιρίες. Δηλαδή, αν δεν κατάφερνα να μπω στον τελικό, δεν θα μιλούσαμε τώρα για μια χαμένη ευκαιρία. Θα ήταν χαμένη ευκαιρία από πριν. Στόχος μου τώρα είναι να πάω στο Ευρωπαϊκό και να μπω στον τελικό, και μετά στο Παρίσι και τους Ολυμπιακούς θα έχω τον ίδιο στόχο και να κλείσει η Ολυμπιακή χρονιά έτσι όπως την σκέφτηκα προτού την ξεκινήσω».

Ειδικά αφιερωμένο…

Ο Μίλαν Τράικοβιτς ήταν πολύ καλός φίλος του αδικοχαμένου Κώστα Σταθελάκου και δεν τον ξεχνά ούτε στιγμή: «Θέλω να αφιερώσω την κούρσα μου εδώ και όλες τις κούρσες μου στον κλειστό στον φίλο μου τον Κώστα Σταθελάκο, Ήταν κάτι που μας επηρέασε όλους τους αθλητές. Εγώ προσπάθησα να μείνω συγκεντρωμένος, όμως δεν μπορούσα κάποιες φορές να ελέγξω τον εαυτό μου και τα συναισθήματά μου. Αλλά η ζωή συνεχίζεται και εγώ έπρεπε να ήμουν εδώ και να δώσω ό,τι καλύτερο μπορώ».

* Στις φωτογραφίες, στιγμές του Μίλαν Τράικοβιτς από πρώτο γύρο, ημιτελικά και τελικό, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στη Γλασκόβη.