Αρχική Ανακοινώσεις Κράτησαν ψηλά την κυπριακή σημαία οι αθλητές μας στα Βαλκάνια

Κράτησαν ψηλά την κυπριακή σημαία οι αθλητές μας στα Βαλκάνια

ΣΤΗ 13η ΘΕΣΗ ΜΕ 1 ΑΡΓΥΡΟ ΚΑΙ 4 ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

από KOEAS

Άλλη μία αρκετά καλή παρουσία είχαν οι Κύπριοι αθλητές και αθλήτριες σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου. Το σαββατοκύριακο, 18 και 19 Ιουνίου 2022, στο 75ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών, που διεξήχθη στην Κραϊόβα της Ρουμανίας, κατέκτησαν ένα (1) αργυρό και τέσσερα (4) χάλκινα μετάλλια, ανεβάζοντας τη συνολική συγκομιδή -στις 8 παρουσίες στη διοργάνωση- σε 32 μετάλλια, 9 χρυσά, 9 αργυρά και 14 χάλκινα. Μετά το χάλκινο μετάλλιο της Ανδρονίκης Λαδά το Σάββατο στη δισκοβολία, την Κυριακή η Ολίβια Φωτοπούλου πήρε αργυρό μετάλλιο στα 200μ. και οι Φίλιππα Φωτοπούλου (μήκος), Απόστολος Παρέλλης (δισκοβολία) και Θάλεια Χαραλάμπους (5.000μ.) από ένα χάλκινο.

Οι φετινοί Βαλκανικοί Αγώνες θα λέγαμε ότι «στιγματίστηκαν» από την τροφική δηλητηρίαση αρκετών αθλητών και αθλητριών από πολλές αποστολές, από την οποία δυστυχώς δεν ξέφυγαν και δικά μας παιδιά, τα οποία αγωνίστηκαν με σημαντικά προβλήματα και δεν απέδωσαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Γι’ αυτό κάποια αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα, όμως αποτελεί τιμή για τους ίδιους το ότι έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις, παρά τις έντονες ενοχλήσεις που είχαν. Όλα τα παιδιά της αποστολής έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, πάλεψαν με πάθος για τη διάκριση και κατάφεραν να παρουσιαστούν αξιοπρεπώς σε άλλη μία διοργάνωση και να κατακτήσουν σημαντικά μετάλλια, στον ανταγωνισμό με άλλες 21 χώρες, που αποτελούν τη Βαλκανική Ομοσπονδία Στίβου. Η μοναδική αθλήτριά μας στην αποστολή, που δεν συμμετείχε, ήταν η Ναταλία Χριστοφή στα 100μ. με εμπόδια, εξαιτίας όμως του ότι είχε έντονες ενοχλήσεις στους κοιλιακούς και δεν ήθελε να ρισκάρει. Με την επιστροφή στην Κύπρο θα προβεί σε εξετάσεις, για να διαπιστώσει την ακριβή αιτία του προβλήματος.

Η εξέλιξη της Κυριακής και τα μετάλλια…

Η δεύτερη ημέρα, την Κυριακή 19 Ιουνίου 2022, άρχισε το πρωί με τη σφυροβολία γυναικών, στην οποία η Χρυστάλλα Κυριάκου κατέλαβε την 8η θέση με 61,31μ. Το απόγευμα, η Δάφνη Γεωργίου κέρδισε τη δεύτερη σειρά των 100μ. με εμπόδια, με 13.78, κατακτώντας συνολικά την 6η θέση. Στο επί κοντώ ανδρών ο Νίκανδρος Στυλιανού ήταν 6ος με 5,10μ. και ο Χρίστος Ταμάνης 7ος με 5,00μ., σταματώντας κι οι δυο στα 5,20μ. Στο μήκος γυναικών, η Φίλιππα Φωτοπούλου κατέκτησε άλλο ένα χάλκινο μετάλλιο σε Βαλκανικό, με 6,54μ., έχοντας ευνοϊκό άνεμο 2,3 μ/δ. Η δίδυμη αδελφή της, η Ολίβια Φωτοπούλου, έκανε καταπληκτικό 200άρι, στο οποίο τερμάτισε δεύτερη με 23.62 με υπερβολικό κόντρα άνεμο 2,7 μ/δ. Η Ολίβια, από την υπερπροσπάθειά της, εξαιτίας και της τροφικής δηλητηρίασης, εξαντλήθηκε στον τερματισμό και χρειάστηκε χρόνο και βοήθεια για να συνέλθει. Ο άνεμος ήταν πολύ κόντρα και στο 200άρι των ανδρών (-2,3 μ/δ), με τον Σταύρο Αυγουστίνου να κάνει επίσης υπερπροσπάθεια από την εξάντληση και να τερματίζει δεύτερος στη δεύτερη σειρά με 21.26, που αποτελεί ατομική επίδοση (εξαιρετική για τις συνθήκες υπό τις οποίες σημειώθηκε), καταλαμβάνοντας συνολικά την 6η θέση.

Την καλύτερη εμφάνισή της στον ανοικτό στίβο τη φετινή χρονιά έκανε η Στυλιάνα Ιωαννίδου στο ύψος, καθώς με άλμα στο 1,80μ. κατέλαβε την 7η θέση. Η Δέσποινα Χαραλάμπους, περνώντας το 1,75μ. έμεινε στην 11η θέση. Η Ναταλία Ευαγγελίδου δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στα 1.500μ. και να ακολουθήσει τις προπορευόμενες, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 9η θέση με 4:29.38. Πολύ καλή προσπάθεια κατέβαλε η Θάλεια Χαραλάμπους στα 5.000μ. Από τη στιγμή που οι δύο πρώτες έτρεχαν στο δικό τους ρυθμό, φρόντισε να παραμείνει επικεφαλής στο δεύτερο γκρουπ και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, με 16:27.44.

Άλλο ένα μετάλλιο σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα κατέκτησε ο Απόστολος Παρέλλης, ο οποίος ήταν σταθερός στις βολές του πάνω από τα 60 μέτρα. Με καλύτερη βολή στα 61,58μ. πήρε το χάλκινο μετάλλιο, έπειτα από μία κουραστική εβδομάδα, στην οποία είχε ταξίδια σε Σουηδία, Τσεχία και Ρουμανία. Ο Χριστόφορος Γενεθλή, επηρεασμένος σημαντικά από τη δηλητηρίαση, κατέλαβε την 7η θέση με 57,90μ. Τον καλό του εαυτό δείχνει πως βρίσκει ο Σταύρος Σπύρου, ο οποίος μπήκε αργά σε κούρσες, εξαιτίας προβλήματος τραυματισμού. Στη δεύτερη μόλις κούρσα του στη χρονιά κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του, τρέχοντας πολύ καλά στα 800μ., τερματίζοντας στην 3η θέση της πρώτης σειράς με 1:48.70, καταλαμβάνοντας συνολικά την 4η θέση, αφού τον πέρασε ο πρώτος της δεύτερης σειράς, Ελλαδίτης Χρίστος Κοτίτσας (1:48.36). Στη δεύτερη σειρά έτρεξε και ο Χρίστος Δημητρίου, ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση με 1:51.83, καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Τέλος, στο τριπλούν, ο Γρηγόρης Νικολάου δεν μπόρεσε να βρει έγκυρο άλμα, με αποτέλεσμα να μην έχει κατάταξη.

Στη 13η θέση στα Μετάλλια

Η Κύπρος κατέλαβε τη 13η θέση στον πίνακα των μεταλλίων, με 1 αργυρό και 4 χάλκινα μετάλλια, με την Ελλάδα να κερδίζει για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Βαλκανικό Πρωτάθλημα, με 9 χρυσά, 6 αργυρά και 9 χάλκινα μετάλλια. Στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ισχύει και ομαδική βαθμολογία, με βάση την κατάταξη των 8 πρώτων αθλητών σε κάθε αγώνισμα. Έτσι, τα πλασαρίσματα των δικών μας αθλητών και αθλητριών τούς έφεραν να συγκεντρώνουν 62 βαθμούς και να καταλαμβάνουν την πολύ τιμητική 10η θέση, με την Ελλάδα να είναι και πάλι στην κορυφή με 224,5 βαθμούς. Είναι πολύ σημαντικό να αναφέρουμε ότι συνολικά 17 αθλητές και αθλήτριές μας βρέθηκαν στην κορυφαία οκτάδα της διοργάνωσης.

* Η κυπριακή αποστολή αναμένεται να επιστρέψει στην Κύπρο τα ξημερώματα της Τρίτης (21/6/22), αφού η αναχώρηση από το Βουκουρέστι είναι προγραμματισμένη για το βράδυ της Δευτέρας, με ενδιάμεσο σταθμό την Αθήνα.

* Πιο κάτω σάς παρουσιάζουμε συνοπτικά την παρουσία της κυπριακής αποστολής στο 75ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Κραϊόβα.

ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ 18/6/22

Ανδρονίκη Λαδά (δισκοβολία)                         53,75μ.          3η

Βασίλης Κωνσταντίνου (ύψος)                        2,18μ.            4ος

Αλέξανδρος Πουρσανίδης (σφυροβολία)       70,70μ.          6ος

Σταύρος Αυγουστίνου (100μ.)                         10.68 (-0,4)   7ος

(Προκριματικά 10.75 (-1,7 μ/δ), 2ος 3η σειρά, 7ος)