Αρχική Ανακοινώσεις Μεσογειακοί: Ρεκόρ Αγώνων ο Τράικοβιτς, όριο για Μόναχο η Φωτοπούλου

Μεσογειακοί: Ρεκόρ Αγώνων ο Τράικοβιτς, όριο για Μόναχο η Φωτοπούλου

από KOEAS

Μπορεί στη διάρκεια της τρίτης αγωνιστικής ημέρας του στίβου, στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες, να μην πανηγυρίσαμε το οποιοδήποτε μετάλλιο, όμως ένας αθλητής και μία αθλήτριά μας κατάφεραν να διακριθούν στους προκριματικούς των αγωνισμάτων τους και να προσφέρουν μεγάλη ικανοποίηση στην αποστολή. Ο Μίλαν Τράικοβιτς, στην πρώτη παρουσία του σε Μεσογειακούς Αγώνες, έδειξε το πολύ υψηλό επίπεδό του, κερδίζοντας την πρώτη σειρά των 110μ. με εμπόδια, με 13.32 (+0,7 μ/δ), που αποτελεί και νέα επίδοση αγώνων. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Κωνσταντίνος Δουβαλίδης (13.45) από το 2013 στη Μερσίνη. Να σημειώσουμε ότι στα ρεκόρ Μεσογειακών Αγώνων στέκει ακόμα το εντυπωσιακό 17,13μ. του Μάριου Χατζηανδρέου στο τριπλούν, από το 1991 στην Αθήνα, το οποίο ισοφάρισε το 2013 ο Ιταλός Ντανιέλε Γκρέκο. Για τον Τράικοβιτς, το 13.32 αποτελεί την καλύτερή του φετινή επίδοση και έδειξε πως είναι έτοιμος για το Παγκόσμιο του Όρεγκον, αφού ο χρόνος αυτός ήταν ακριβώς και το όριο για την κορυφαία φετινή διοργάνωση του στίβου.

Στην καλύτερη κατάσταση στην έως τώρα καριέρα της φαίνεται πως βρίσκεται η Ολίβια Φωτοπούλου. Σε ένα αγώνισμα που της ταιριάζει καλύτερα, τα 200μ., η 26χρονη πρωταθλήτριά μας έτρεξε φανταστικά από τον 8ο διάδρομο, τερματίζοντας 2η σε 22.99, που αποτελεί σαφώς την καλύτερη επίδοση της καριέρας της. Η Φωτοπούλου έγινε έτσι η δεύτερη μόλις αθλήτριά μας που κατεβαίνει τα 23 δευτερόλεπτα στα 200μ., μετά την εκπληκτική Ελένη Αρτυματά, η οποία κατέχει το παγκύπριο ρεκόρ με 22.61, από την ιστορική 5η θέση της στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βαρκελώνης το 2010. Ταυτόχρονα, η Ολίβια Φωτοπούλου εξασφάλισε και το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου (15-21 Αυγούστου 2022), το οποίο είναι 23.05. Στη δεύτερη σειρά έτρεξε η Μαριάννα Πισιάρα, η οποία τερμάτισε 8η με 24.59 και κατέλαβε τη 12η θέση από 14 συμμετέχουσες.

Την καλύτερη κούρσα της καριέρας του έκανε και ο Σταύρος Αυγουστίνου στα 200μ. ανδρών, καλύπτοντας την απόσταση σε 21.22. Παρά το ότι είχε να αντιμετωπίσει πολύ γρήγορους αθλητές, ο Αυγουστίνου έκανε υπερπροσπάθεια, για να τερματίσει στην 5η θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς. Κι από τη στιγμή που η δεύτερη σειρά δεν ήταν τόσο γρήγορη μετά την 4η θέση, ο 23χρονος πρωταθλητής μας πέρασε στον τελικό, με τον 8ο καλύτερο χρόνο. Στη δεύτερη σειρά έτρεξε ο Άλεξ Μπίτσι, ο οποίος τερμάτισε 6ος με 21.57 και κατέλαβε συνολικά τη 12η θέση από 13 συμμετέχοντες.

Άτυχες θα λέγαμε ότι στάθηκαν οι αθλήτριές μας στα 100μ. με εμπόδια, αφού στο Οράν της Αλγερίας εμφανίστηκαν φανταστικές αθλήτριες των Μεσογείων, με εξαιρετικές επιδόσεις. Η Δάφνη Γεωργίου έτρεξε στην πρώτη σειρά και τερμάτισε στην 4η θέση σε 13.56 και περίμενε τη δεύτερη σειρά για να δει τους χρόνους και τις πιθανότητες πρόκρισης στον τελικό. Στη δεύτερη σειρά, ωστόσο, οι συμμετέχουσες πέταξαν στο ταρτάν του Ολυμπιακού Σταδίου και όλες τερμάτισαν με καλύτερο χρόνο από τη Γεωργίου. Ανάμεσά τους και η πρωταθλήτριά μας Ναταλία Χριστοφή, η οποία θα έπρεπε να κάνει την καλύτερη κούρσα στη χρονιά για να περάσει. Η Χριστοφή, έτρεξε τα 100μ. με εμπόδια σε 13.48 και κατέλαβε την 7η θέση στη σειρά της, με τις προπορευόμενες να πετυχαίνουν είτε ατομική είτε φετινή επίδοση! Έτσι, αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά, βλέποντας πόσο γρήγορες αθλήτριες υπάρχουν στη Μεσόγειο, κάτι που θα της βοηθήσει για να αλλάξουν… ταχύτητα στη νέα χρονιά.

Τρεις τελικοί με κυπριακό ενδιαφέρον διεξήχθησαν το Σάββατο (2/7/22), με τα αποτελέσματα να είναι κάπως αναμενόμενα. Στο άλμα επί κοντώ, ο Νίκανδρος Στυλιανού έκανε τον καλύτερο φετινό του αγώνα, και με 5,30μ. κατέλαβε την 8η θέση, με τον Χρίστο Ταμάνη να μένει πίσω του στα 5,10μ. Στον ακοντισμό δεν βρήκε καλή βολή στις τρεις πρώτες προσπάθειές του ο Σπύρος Σάββα, και με τη μοναδική έγκυρη στα 67,14μ., έμεινε στη 10η θέση. Τέλος, η Θάλεια Χαραλάμπους δεν κατάφερε να παραμείνει μέχρι το τέλος των 5.000μ. και εγκατέλειψε την προσπάθειά της.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Γ΄ ΗΜΕΡΑΣ ΣΤΙΒΟΥ (2/7/22)

Μίλαν Τράικοβιτς (110μ. εμπόδια) – πρ. 13.32         1ος

(τερμάτισε 1ος στην πρώτη σειρά, +0,7 μ/δ, 1/13)

Ναταλία Χριστοφή (100μ. εμπόδια) – πρ.                 13.48     10η

(τερμάτισε 7η στη δεύτερη σειρά, +1,0 μ/δ, 10/14)

Δάφνη Γεωργίου (100μ. εμπόδια) – πρ.  13.56         11η

(τερμάτισε 4η στην πρώτη σειρά, +0,5 μ/δ, 11/14)

Ολίβια Φωτοπούλου (200μ.) – πρ.           22.99         2η

(τερμάτισε 2η στην πρώτη σειρά, +0,6 μ/δ, 2/14)

Μαριάννα Πισιάρα (200μ.) – πρ.               24.59         12η

(τερμάτισε 8η στη δεύτερη σειρά, +0,8 μ/δ, 12/14)

Σταύρος Αυγουστίνου (200μ.) – πρ.         21.22         8ος

(τερμάτισε 5ος στην πρώτη σειρά, +0,9 μ/δ, 8/13)

Άλεξ Μπίτισι (200μ.) – πρ.                          21.57         12ος

(τερμάτισε 6ος στη δεύτερη σειρά, +0,9 μ/δ, 12/13)

Νίκανδρος Στυλιανού (επί κοντώ)           5,30μ.        8ος

(4,70μ. Ο, 4,90μ. Ο, 5,10μ. ΧΟ, 5,30μ. ΧΧΟ, 5,45μ. ΧΧΧ, 8/9)

Χρίστος Ταμάνης (επί κοντώ)                  5,10μ.        9ος

(4,90μ. ΧΟ, 5,10μ. ΧΟ, 5,30μ. ΧΧΧ, 9/9)

Σπύρος Σάββα (ακοντισμός)                    67,14μ.      10ος

(άκυρη, 67,14μ., άκυρη, 10/10)

Θάλεια Χαραλάμπους (5.000μ.)               Δ.Τ.            /

Επεξήγηση: πρ.: Προκριματικά, Δ.Τ.: Δεν τερμάτισε

* Να σημειώσουμε ότι το Σάββατο (2/7) έγινε και η απονομή των μεταλλίων στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. γυναικών, με την Ιταλία να μην ακυρώνεται, παρά την ένσταση της αποστολής μας, και να της απονέμεται το χρυσό μετάλλιο, με τα δικά μας κορίτσια να ανεβαίνουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου και να παραλαμβάνουν το χάλκινο μετάλλιο. Θυμίζουμε ότι την Παρασκευή έτρεξαν οι Δάφνη Γεωργίου, Μαριάννα Πισιάρα, Φίλιππα Φωτοπούλου και Ολίβια Φωτοπούλου.

* Στη φωτογραφία, οι εκπληκτικοί Μίλαν Τράικοβιτς και Ολίβια Φωτοπούλου και ο εντυπωσιακός Σταύρος Αυγουστίνου, οι οποίοι εξασφάλισαν την πρόκρισή τους για τους τελικούς της Κυριακής (3/7).

Photo Credit: Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή (Κωνσταντίνος Κυπριανού, Ραφαέλλος Μαρκιτανής)