Αρχική Ανακοινώσεις Τα αποτελέσματα των Κύπριων αθλητών στο Πανελλήνιο Κλειστού

Τα αποτελέσματα των Κύπριων αθλητών στο Πανελλήνιο Κλειστού

από KOEAS

Για άλλη μία χρονιά οι Κύπριοι αθλητές και αθλήτριες δηλώνουν μαζικό «παρών» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, έστω και αν αγωνίζονται εκτός συναγωνισμού. Το σαββατοκύριακο, 18 και 19 Φεβρουαρίου 2023, μαζεύτηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας του Πειραιά, η αφρόκρεμα του ελληνικού στίβου, η οποία έδωσε για άλλη μία χρονιά εξαιρετική παράσταση μπροστά στους διψασμένους για θέαμα φίλους του κλασικού αθλητισμού, που γέμισαν το στάδιο. Ανάμεσά τους διεκδίκησαν τη διάκριση και τις ατομικές τους επιδόσεις και αρκετά δικά μας παιδιά, τα οποία αξιοποίησαν τη συμφωνία της ΚΟΕΑΣ με τον ΣΕΓΑΣ για συμμετοχή σε δυνατό ανταγωνισμό, που μόνο βοηθητικός είναι.

Οι γρήγοροι της πρώτης ημέρας

Στη διάρκεια της πρώτης ημέρας δεσπόζουσα θέση είχαν τα 60άρια, που αναδεικνύουν τους πιο γρήγορους αθλητές και αθλήτριες του πρωταθλήματος. Από κυπριακής πλευράς συμμετείχαν ο Σταύρος Αυγουστίνου, ο οποίος τερμάτισε 7ος στον τελικό με 6.85 (ατομικό 6.84) και η Μαριάννα Πισιάρα, η οποία τερμάτισε 5η στον τελικό με 7.56 (ατομικό 7.46). Αρκετά καλές παρουσίες είχαν οι νεαροί μας στα 400μ., με τον Παύλο Νικολάου να τρέχει στα προκριματικά κάτω από τα 50 δεύτερα (49.93) και να καταλαμβάνει την 6η θέση στον τελικό, ενώ ατομική επίδοση κατέγραψε και η Χρύσω Γεωργίου στα προκριματικά με 57.22, παίρνοντας την 7η θέση στον τελικό. Αξιοσημείωτο γεγονός στα 400άρια γυναικών, ήταν η χαλαρότητα με την οποία έτρεξε η κορυφαία Ελληνίδα Ειρήνη Βασιλείου στα προκριματικά, με το αποτέλεσμά της να την αφήνει εκτός τελικής δεκάδας. Ωστόσο, φάνηκε τυχερή, λόγω του κανονισμού του ΣΕΓΑΣ, στη συμφωνία με την ΚΟΕΑΣ, ότι στον τελικό κάθε αγωνίσματος θα έχει δικαίωμα συμμετοχής μόνο ένας Κύπριος ή Κύπρια. Κι επειδή η Καλλιόπη Κουντούρη ήταν 8η στα προκριματικά των 400μ., ως δεύτερη Κύπρια, δόθηκε η θέση της στην 11η, που ήταν η Βασιλείου. Μάλιστα, στον τελικό έδειξε την κλάση της, κερδίζοντας από τον 1ο διάδρομο το χρυσό μετάλλιο!!! Στα σημαντικά και η βελτιωμένη εμφάνιση της Ναταλίας Ευαγγελίδου στα 1.500μ. με 4:28.81, θέλοντας να βάλει κούρσες και ταχύτητα στα πόδια της, ενόψει του ανοικτού στίβου.

Η παρουσία στη δεύτερη ημέρα

Τα εμπόδια και τα 800άρια ήταν στο επίκεντρο για τους δικούς μας αθλητές και αθλήτριες, ιδιαίτερα με την παρουσία της Δάφνης Γεωργίου και του Σταύρου Σπύρου. Η Γεωργίου ήταν η μοναδική Κύπρια αθλήτρια η οποία κέρδισε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (έστω και εκτός συναγωνισμού), δείχνοντας σταθερότητα σε επιδόσεις στα 60μ. με εμπόδια, κάτω από τα 8.20, που μέχρι πέρσι ήταν η ατομική της επίδοση. Η αθλήτρια του Αντώνη Γιαννουλάκη τερμάτισε στην 1η θέση του τελικού με 8.19 και αναμένει να δει πώς θα παρουσιαστεί στον ανοικτό στίβο, συνεχίζοντας τη σκληρή δουλειά. Στα 800μ. ο Σπύρου ψάχνει να βρει τον ρυθμό που θα τον βοηθήσει να τρέξει κάτω από το 1:50. Ο αθλητής του Σπύρου Σπύρου πέρασε εύκολα από τον προκριματικό και το βράδυ έκανε αρκετά καλή κούρσα, τερματίζοντας στη 2η θέση του τελικού με 1:51.14. Τη 2η θέση κατέλαβε και η Παρασκευή Θρασυβούλου στη σφαιροβολία, με 14,87μ., δείχνοντας τη σταθερή άνοδό της στο αγώνισμα.

Πιο κάτω σάς παρουσιάζουμε όλα τα αποτελέσματα των Κύπριων αθλητών και αθλητριών, που μετείχαν στο 37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, κλείνοντας ουσιαστικά τη χειμωνιάτικη περίοδο και σιγά – σιγά θα αρχίσουν την προετοιμασία για τη μεγαλύτερη περίοδο στον ανοικτό στίβο, όπου θα στοχεύσουν τη βελτίωσή τους και να επιτύχουν τους προσωπικούς τους στόχους.