Αρχική Ανακοινώσεις Χάλκινος ο Μέγας Αλέξανδρος, 4ος ο Στυλιανού – αποτελέσματα Σαββάτου

Χάλκινος ο Μέγας Αλέξανδρος, 4ος ο Στυλιανού – αποτελέσματα Σαββάτου

από KOEAS

Αρκετές συγκινήσεις πρόσφερε στον κυπριακό στίβο η πέμπτη ημέρα του «βασιλιά» των πολυαθληματικών διοργανώσεων, στους 22ους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες του Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας. Το Σάββατο, 6 Αυγούστου 2022, το μεσημέρι, ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης απέδειξε τη μαγκιά του ως αθλητής, καταφέρνοντας να ανατρέψει τα οποιαδήποτε προγνωστικά και να κατακτήσει από τον πιο δύσκολο δρόμο το χάλκινο μετάλλιο στη σφυροβολία, με 73,97μ. Το πρώτο μετάλλιο για τον κυπριακό στίβο σε αυτήν τη διοργάνωση, και το 8ο στην ιστορία στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες (1-4-3). Στο βραδινό πρόγραμμα, ο Νίκανδρος Στυλιανού κατέλαβε την 4η θέση στο επί κοντώ με 5,25μ. και ο Χρίστος Ταμάνης την 6η με 5,15μ. Η Χρυστάλλα Κυριάκου, σε έναν ιδιαίτερα απαιτητικό τελικό στη σφυροβολία, κατετάγη στην 11η θέση με 60,97μ.

Η παλικαριά και η συγκίνηση του Πουρσανίδη

Ο τελικός της σφυροβολίας δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Αλέξανδρο Πουρσανίδη, αφού έκανε άκυρες τις δύο πρώτες βολές του. Ωστόσο, στην τρίτη φρόντισε να ρίξει στα 69,17μ. και να μπει στην πρώτη οκτάδα, ανανεώνοντας την παρουσία του για άλλες τρεις βολές. Η πορεία του τελικού ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και συναρπαστική, αφού ο αθλητής του Κωνσταντίνου Σταθελάκου βελτιωνόταν συνεχώς (71,11μ., 73,04μ.) και ήταν κάτοχος της τρίτης θέσης, μέχρι την τελευταία βολή του τελευταίου αθλητή που μπορούσε να τον ρίξει από το βάθρο, του Τζόζεφ Έλις. Ο Άγγλος, με την παρότρυνση του κόσμου έριξε στα 73,09μ., στέλνοντας τον Πουρσανίδη τέταρτο. Ωστόσο, ο πρωταθλητής μας είχε την τελευταία ευκαιρία του για να απαντήσει. Δεν λύγισε στην πίεση, αλλά έβγαλε από μέσα του την παλικαριά του, τη μαγκιά του, τη λεβεντιά του και έστειλε με δύναμη τη σφύρα του να καρφωθεί στα 73,97μ., σημειώνοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση, που είναι και η δεύτερη καλύτερη στην καριέρα του, πίσω από το περσινό 74,05μ. Όμως, αυτή η βολή αξίζει πολύ περισσότερα, αφού του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο σε Κοινοπολιτειακούς Αγώνες! Έτσι, ο «Μέγας Αλέξανδρος» πανηγύρισε με την ψυχή του την τεράστια επιτυχία του, μέσα στο στάδιο «Αλεξάντερ»!!!

«Νιώθω πολύ χαρούμενος για το μετάλλιο. Ήταν από τους πρωταρχικούς μου στόχους οι Κοινοπολιτειακοί, με το ασημένιο μετάλλιο στους Μεσογειακούς να ήρθε ως κάτι επιπρόσθετο στη χρονιά. Μπορώ να πω ότι αγχώθηκα στην τρίτη βολή, αφού είχα δύο άκυρες, αλλά ευτυχώς κατάφερα να μπω στην οκτάδα. Δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος για την επίδοσή μου σήμερα, αλλά είμαι πολύ περήφανος για τον εαυτό μου, που απάντησα στην τελευταία βολή και πήρα πίσω το μετάλλιο», ήταν τα αρχικά λόγια του Αλέξανδρου Πουρσανίδη, στην απεσταλμένη του ΡΙΚ στο Μπέρμιγχαμ, Άντρη Κασάπη, μετά τη σπουδαία επιτυχία του. Στη συνέχεια, συγκινημένος, γιατί ο ίδιος ξέρει τι πέρασε και τη φετινή χρονιά για να φτάσει στις τελευταίες επιτυχίες του, ανέφερε: «Η αλήθεια είναι ότι δούλεψα πολύ σκληρά φέτος. Έκανα πολύ σκληρή δουλειά και μου αξίζει νομίζω αυτή η επιτυχία. Όμως, πρέπει να κάνουμε ακόμα πιο πολλή δουλειά, για να φτάσω τους άλλους μεγάλους μας αθλητές».

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Άγγλος Νικ Μίλερ, υπερασπιζόμενος επιτυχώς τον τίτλο του από το 2018 στη Χρυσή Ακτή. Ο Μίλερ ξεκίνησε και αυτός με δύο άκυρες, αλλά στη συνέχεια επιβεβαίωσε την κυριαρχία του, με καλύτερη βολή στα 76,43μ. Έκπληξη μπορεί να χαρακτηριστεί και το ασημένιο μετάλλιο του Καναδού Ίθαν Κάτζμπεργκ, αφού πήγε στο Μπέρμιγχαμ με καλύτερη βολή στα 74,16μ. και έριξε στα 76,36μ.!

11η η Κυριάκου στη σφυροβολία

Στο βραδινό πρόγραμμα της πέμπτης ημέρα του στίβου στο Μπέρμιγχαμ, υπήρχε αρχικά ο τελικός της σφυροβολίας γυναικών, με τη Χρυστάλλα Κυριάκου να κάνει αρκετά καλή εμφάνιση, όμως να μην είναι αρκετή για να την τοποθετήσει ψηλά, αφού υπήρχαν αρκετά καλές ανταγωνίστριες. Η Κυριάκου ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της στα 60,97μ. (57,46μ. η πρώτη, 60,37μ. η δεύτερη), καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Για να μπει στην πρώτη οκτάδα θα έπρεπε να πετύχει νέα ατομική επίδοση (έχει 63,61μ.), αφού η 8η θέση κρίθηκε στα 64,22μ. Ωστόσο, η αθλήτρια του Κωνσταντίνου Σταθελάκου κρατά μόνο τα θετικά από αυτήν τη διοργάνωση, στην οποία αγωνίστηκε δίπλα από σπουδαία ονόματα της παγκόσμιας σφυροβολίας. Όπως για παράδειγμα η 23χρονη Καναδή Κάμριν Ρότζερς, η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο πρόσφατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον. Η Ρότζερς κέρδισε τον τελικό με 74,08μ., με δεύτερη τη νικήτρια της Χρυσής Ακτής το 2018, Νεοζηλανδή Τζούλια Ράτκλιφ με 69,63μ. και τρίτη την επίσης Καναδή Τζίλιαν Γουίρ με 67,35μ.

Το καλύτερο πλασάρισμα του Στυλιανού

Το Σάββατο (6/8) ο Νίκανδρος Στυλιανού έλαβε μέρος σε Κοινοπολιτειακούς Αγώνες για τέταρτη φορά, δείχνοντας και αυτός τη σταθερότητα και διαχρονικότητά του στον στίβο. Ο πρωταθλητής μας κατάφερε μάλιστα να καταγράψει και το καλύτερο πλασάρισμά του, καταλαμβάνοντας την 4η θέση (είχε δύο πέμπτες και μία έβδομη), με 5,25μ. Ο Στυλιανού πέρασε με την πρώτη τα 4,95μ., με τη δεύτερη τα 5,15μ., με την πρώτη 5,25μ., έχοντας τρεις αποτυχημένες στα 5,35μ.

Την πρώτη εμπειρία του σε Κοινοπολιτειακούς έζησε ο Χρίστος Ταμάνης, ο οποίος κατέλαβε την 6η θέση με 5,15μ. Ο φετινός πρωταθλητής μας στο Medochemie Παγκύπριο Πρωτάθλημα, ο οποίος έριξε για πρώτη φορά από την κορυφή του βάθρου τον Νίκανδρο Στυλιανού, έπειτα από 10 χρόνια, πέρασε με την πρώτη τα 4,95μ., με την τρίτη τα 5,15μ. και απέτυχε τρεις φορές στα 5,25μ. Να αναφέρουμε ότι και οι δύο αθλητές μας γυμνάζονται με τον Γιώργο Ανδρέου.

Ο τελικός του επί κοντώ ανδρών ήταν άκρως ανταγωνιστικός και κράτησε μέχρι περίπου τα μεσάνυχτα (ώρα Κύπρου), με τον Αυστραλό Κέρτις Μάρσιαλ να υπερασπίζεται επιτυχώς τον τίτλο του από το 2018, με 5,70μ. Τις άλλες δύο θέσεις στο βάθρο πήραν Άγγλοι αθλητές, με τον Άνταμ Χάιγκ να είναι δεύτερος με 5,55μ. και ο Χάρι Κόπελ τρίτος με 5,50μ.